DVGTCA Meet #3 1/3/2014 Haverford
Girls 55 Meter Hurdles Preliminaries
Place Full Name Year Team  Prelims
1 Thomas, Markeeta 11 p robes 8.70
2 Shields, Brittany 12 ridley 9.10
3 Edwards, Tanise 12 ne hs 9.13
4 Cintron, Taliah 9 padua 9.14
5 Staton, Aliyah 11 girls 9.40
6 Thomas, Destinee 9  n goretti 9.55
7 Chen, Sunny 11 s hav 9.94
8 Dudzinsky, Jane 11 ndame 10.34
9 Mendelsohn, Lauren 11 harriton 10.65
10 Winter, Brittany 10 ohara 12.71
Girls 55 Meter Hurdles Finals
Place Full Name Year Team Finals
1 Thomas, Markeeta 11 p robes 8.46
2 Shields, Brittany 12 ridley 9.13
3 Edwards, Tanise 12 ne hs 9.14
4 Staton, Aliyah 11 girls 9.33
5 Cintron, Taliah 9 padua 9.40
6 Thomas, Destinee 9  n goretti 9.54
7 Chen, Sunny 11 s hav 10.19
8 Dudzinsky, Jane 11 ndame 10.37
9 Winter, Brittany 10 ohara 10.65
10 Mendelsohn, Lauren 11 harriton 11.15
Girls 55 Meter Dash Preliminaries
Place Full Name Year Team Prelims
1 Muhammed, Jameela 10 p robes 7.47
2 Rankine, Ashley 12 up dar 7.61
3 Kwashie, Ama 9 ne hs 7.63
4 Boone, Nya 9 norris 7.75
5 Garay, Lydia 12 ridley 7.85
6 King, Lizzie 9 s hav 7.91
7 Daniels, Arryana 9 padua 7.92
8 Jackson, Anitra 12 ohara 7.94
9 Conner, Brianna 12 l mer 8.02
10 Johnson, Alyana 9 mbap 8.04
11 Staples, Kamri 12 chester 8.17
12 Pringle, DeAnna 11  n goretti 8.28
13 Dietrich, Jennifer 9 baldwin 8.31
14 Hagedorn, Genny 12 msj 8.41
15 Dellavalle, Devon 11 ndame 8.82
16 Chromiak, Jessica 12 abing fr 8.85
17 Allen, Taya 10 girls' dnr
Girls 55 Meter Dash Finals
Place Full Name Year Team Finals
1 Muhammed, Jameela 10 p robes 7.45
2 Rankine, Ashley 12 up dar 7.57
3 Kwashie, Ama 9 ne hs 7.69
4 Boone, Nya 9 norris 7.78
5 Garay, Lydia 12 ridley 7.89
6 King, Lizzie 9 s hav 7.93
7 Johnson, Alyana 9 mbap 7.95
8 Jackson, Anitra 12 ohara 7.98
9 Daniels, Arryana 9 padua 8.02
10 Conner, Brianna 12 l mer 8.03
11 Staples, Kamri 12 chester 8.22
12 Pringle, DeAnna 11  n goretti 8.34
Girls 200 Meter Dash
Place Full Name Year Team Finals
1 Dendy, Maiya 11 padua 25.13
2 Rankine, Ashley 12 up dar 27.61
3 Cheung, Natalie 12 s hav 27.90
4 Garay, Lydia 12 ridley 28.10
5 Foster, Kayla 11 robeson 28.16
6 Ford, Jewel 9 mbap 28.36
7 Higginson, Courtney 12 msj 28.71
8 Lee, Dymon 11 norris 28.73
9 Jackson, Anitra 12 ohara 29.12
10 McLearnon, Phoebe 10 ndame 29.17
11 Marrero, Rayleen 9 chester 29.24
12 Lynch, Janese 9 n goretti 30.99
13 Zachian, Rachel 11 baldwin 31.27
14 Vorse, Jessica ng abing fr 31.39
15 Daley-Gibson, Anna 9 harriton 31.96
16 Allen, Taya 10 girls 32.93
Girls 400 Meter Dash
Place Full Name Year Team Finals
1 Lucey, Haley 12 padua 60.08
2 Thomas, Markeeta 11 robeson 60.46
3 Kenney, Jaime 12 s hav 60.62
4 Kurtz, Nicole 12 abing fr 61.89
5 Lynch, Sarah 12 msj 62.96
6 Cicione, Marissa 12 ohara 63.80
7 Moore, Maddy 10 ridley 64.57
8 Recchelungo, Sophia 10 ndame 65.03
9 Stewart-Hill, Kanitra 9 norris 65.09
10 Dallas, Taylor 10 n goretti 65.13
11 Sedgwick, Rose 10 up mer 67.60
12 Hill, Remy 10 harriton 68.49
13 Ebby, Louisa 10 l mer 70.10
14 Bunn, Laura 12 baldwin 78.60
Girls 800 Meter Run
Place Full Name Year Team Finals
1 Spadaccini, Angie 12 padua 2:25.19
2 Groomes, Erica 11 abing fr 2:27.84
3 Dolan, Erin 12 ohara 2:29.17
4 Holl, Yarrisa 11 up dub 2:30.23
5 Newkirk, Quadaisha 12 robeson 2:31.90
6 Henderson, Jane 11 harriton 2:32.89
7 Kruse, Anika 10 s hav 2:34.29
8 Wallen, Brianna 11 ridley 2:47.63
9 Harpose-Simpson, Kailyn 10 n goretti 2:49.58
10 Staton, Sullena 12 ne hs 2:53.53
11 Elliott, Raymeshia 12 chester 2:55.40
12 McGillian, Morgan 10 mbap 3:00.47
Girls 1 Mile Run
Place Full Name Year Team Finals
1 Paolucci, Emily 11 padua 5:27.58
2 Henderson, Maura 11 harrito 5:34.37
3 Wolters, Claire 11 s hav 5:35.47
4 Green, Julianna 10 ridley 6:16.17
5 O'Dea, Brigid 9 mbap 6:30.84
6 Foster, Kayla 11 robeson 6:39.66
7 Bule, Olivia 9 ndame 6:41.93
8 King, Amber 12 ne hs 6:43.62
9 Ofurikuma, Joyce 19 girls 6:50.98
Girls 3000 Meter Run
Place Full Name Year Team Finals
1 Ionescu, Adelie 12 up dub 11:16.50
2 Lyons, Maura 9 ohara 11:52.02
3 Kist, Alyssa 12 msja 11:56.30
4 Hnatin, Gab 11 up mer 12:01.54
Girls Distance Medley Relay
Place Team Finals
1 Strath Haven 12:32.71
2 Cardinal O'Hara 12:51.91
3 Harriton 13:17.33
4 Upper Merion 13:26.05
5 MBAP 13:34.99
6 Upper Dublin 13:42.85
Girls 4x800 Meter Relay
Place Team Finals
1 Neumann Goretti 10:20.62
2 Ridley 10:23.25
3 Mt St Joes Academy 10:43.92
4 Girls High 11:06.53
5 Padua 11:41.66
Girls 4x400 Meter Relay
Place Team Finals
1 Padua 4:03.33
2 Neumann Goretti 4:06.19
3 Cardinal O'Hara 4:16.12
4 Notre Dame 4:22.08
5 Upper Merion 4:23.05
6 Girls High 4:25.19
7 Mt St Joes Academy 4:29.26
8 Harriton 4:31.04
9 MBAP 4:32.19
10 Ridley 4:35.87
11 Norristown 4:36.87
12 Abington Friends 4:46.57
13 Chester 4:49.86